Mpls.St.Paul Magazine Recognizes 2020 “Top Doctors: Rising Stars”

The Mpls.St.Paul Magazine’s 2020 “Top Doctors: Rising Stars” included 97 University of Minnesota Medical School doctors this year, across 18 departments.

To be selected, “Top Doctors: Rising Stars” candidates must have been fully licensed and in practice for 10 years or less. Each individual named to the list of “Top Doctors: Rising Stars” was chosen by peers in the field. All candidates are evaluated on numerous factors, including professional achievement, review by an expert panel, research and disciplinary history.

Below is a list of our doctors that were recognized as 2020 “Top Doctors: Rising Stars” sorted by department.

Department of Anesthesiology

Aaron A. Berg
Jeffrey O. Grosland
Megan J. Lanigan

Department of Medicine

Katie Pendleton
Anne Bantle
Samar Malaeb
Katherine Janssen
Laurel E. Stephenson
Nathaniel T. Gaeckle
Roy J. Cho
Umesh Goswami
William H. Amundson
Daniel O. Keys
Katti L. Woerner
Sarah Elfering
Ben Trappey
Brian K. Muthyala
Briar Duffy
Mary Logeais
Ryan Kelly
Joan Beckman
Marshall A. Mazepa
Archana Bhaskaran
Radha Rajasingham
Eugenia Shmidt
Guru Trikudanathan
Kimberly C. Viskocil
Nabeel Azeem
Thomas M. Leventhal
Prabhjot Nijjar
Nathan Rodgers
Scott A. Reule
Anne Frosch
Jason A. Bartos
Nitika Ghattaura

Department of Pediatrics 

Miriam Shapiro
Megan M. Oberle 
Danielle R. Bullock
Laura J. Hagemeyer
Matthew Armfield
Molly Wyman
Robin L. Williams
Tate A. Gisslen
Scott T. McEwen
Catherine M. Larson-Nath
Nathan Rodgers
Daniel Cortez
Ashley Strobel

Department of Dermatology

Adam Mattox
Kevin J. Gaddis
Noah I. Goldfarb
Ronda S. Farah
Daniel Miller
Sara Hylwa-Deufel
Jenny Liu

Department of Family Medicine

Andrea K. Westby
Charles R. Salmen
Cherilyn M. Wicks
James E. Hougas, III
Jason A. Ricco
Kathryn M. Brown
Laura M. W. Miller
Tanner J. Nissly
Karen Borchert

Department of Surgery

Christopher Tignanelli
Jane Hui
Jennifer Rickard
Andrew W. Shaffer
Matthew Soule
Madhuri V. Rao
Nicholas Kim
Vanessa Humphreville
Varvara Kirchner

Department of Obstetrics, Gynecology and Women's Health

Colleen L. Rivard
Lisa A. Gill
Katherine Jacobs

Department of Neurosurgery

Carolina Sandoval-Garcia

Department of Neurology

Amanda M. Moen

Department of Ophthalmology and Visual Neurosciences

Collin McClelland
Karen R. Armbrust 

Department of Otolaryngology Head and Neck Surgery

Luke Jakubowski
Raluca T. Gray
Sobia F. Khaja
Abby C. Meyer
Stephanie Contag

Department of Laboratory Medicine and Pathology

Michael Linden
Paari Murugan 

Department of Rehabilitation Medicine

Stephanie E. Standal

Department of Psychiatry and Behavioral Sciences

Christopher Erickson
Katharine Nelson
Patty Dickmann
Danielle Goerke
Thomas Joseph
Stamatis Zeris

Department of Radiation Oncology

Christopher T. Wilke

Department of Radiology

Anil Chauhan
Benjamin Spilseth
Joseph M. Gill
Matthew A. Rischall
Noelle Hoven
Shamar J. Young
Takashi Takahashi

Department of Orthopedic Surgery

David A. Supik
David J. Jewison
Patrick Horst

Department of Urology

Joseph Zabell
Michael S. Borofsky
Cynthia Fok

Share this post

Related News